Військові похорони
Відправлення в останню путь - складний ритуал, який вимагає дотримання маси правил і тонкощів. Однією з різновидів поховання є військові, або ж військові поховання. Вони являють собою специфічний ритуал, сповнений атмосферою скорботи за померлим і особливою урочистістю. Проведення такого обряду супроводжується рядом військових почестей.
Чим військові поховання відрізняються від звичайного поховання?
Як уже згадувалося вище, ключова відмінність полягає в військових почестях - проявах поваги з боку окремих військовослужбовців. Всі почесті, які мають місце на військових похоронах, можна розділити на кілька категорій:
- Почесті, пов'язані з виразом скорботи. До цієї групи належить традиційне приспускання державного прапора і схиляння військових атрибутів;
- Пов'язані з виразом поваги до покійного. Йдеться про призначення почесної варти і ескорту, обов'язкове носіння учасниками ритуалу парадно-вихідний форми (для цивільних осіб, які присутні на похованні, це правило не поширюється, вони приходять в стриманій чорній одежі), салют зі стрілецької та артилерійської зброї, яким супроводжується опускання труни, а також урочистому марші варти і ескорту і виділення під поховання особливого місця;
- Почесті, які підкреслюють високий соціальний статус покійного і його нерозривний зв'язок з державою. До цієї групи належить обов'язкове рясне використання військової та державної символіки в ритуалі, зокрема, прикріплення до кришки труни холодної зброї і нагородних стрічок, покриття його прапором, а також використання замість звичайного катафалка тягача, оснащеного гарматним лафетом.
- Хто може бути похований за особливим ритуалом?
Традиційно вважається, що військові почесті при похованні характерні лише для ритуалів поховання військовослужбовців вищих звань. Насправді це помилка, і перелік осіб, які можуть відправлятися в останню путь таким чином, набагато ширше.
Дійсно, в нього входять Герої України, ветерани бойових дій, воєн і військової служби, службовці, які загинули, проходячи службу і захищаючи Батьківщину.Також право бути похованими за військовим обряду мають особи, які віддали більшу частину життя проходженню служби. Йдеться про осіб, тривалість служби яких становила понад два десятиліття, а також тих, хто був звільнений, досягнувши граничного віку перебування на службі, або з огляду на проблеми зі здоров'ям.
Нарешті, ще одну групу осіб, що супроводжуються в останню путь з військовими почестями, складають покійні, які не пов'язані з військовою службою, але за роки життя заслужили особливий статус перед Батьківщиною. Це вищі державні чини і громадяни з особливими заслугами перед країною.