Поминальний тиждень в Кiровоградi | Кропивницькому

Поминальний тиждень - проводи

У будь-яке свято, а в день воскресіння Христа особливо чітко нагадувала про себе давня слов'янська традиція, пов'язана з культом предків.

Поминальний тиждень, це не тільки данина пам'яті. У період пробудження землі обряд поминання був покликаний ще й догодити тим, хто продовжував жити під землею і, відповідно, міг мати владу над урожаєм, деякі йшли на могилку з кутею, а також паскою і крашанками в перший же день Великодніх свят.

Поминальним днем була так звана Антипасха або Навський (потойбічний) Великдень: як сісти вночі у вікна, можна побачити, як мерці йдуть до церкви, на Навський Великдень померлі встають з могил, вітають один одного з великим святом, і всіляко намагаються сприяти достатку своїх родичів і близьких, які живуть на землі.

Працювати в такий день - гріх, а у того, хто порушить цю заборону, може вирости шишка на голові або на руці. У цей день добре тільки орати в полі.

 Коли починаються проводи

Традиційні поминки усім світом («проводи») починаються на першу неділю після Великодня.

На проводи спеціально пекли паски (або залишали ще зі свята), книші, фарбували яйця і навіть готували кутю. Кожен ніс з собою на могилу вузлик з їжею, на кладовищі господиня, взявши червоне пасхальне яйце, тричі «катала» його по могилі (обводила ним навколо могили), потім розбивала яйце про хрест і віддавала жебраком, дітям,перев'язували хрест рушником, на могилу, застелену рушником, клали хліб, яйця.

Після того, як священик відправляв панахиду, на вільної площі кладовища або по стежках настилали рушники і викладали принесену їжу: хліб, яйця, яєчню, сало, холодець, вареники, пироги, яблука, млинці, горілку і т.д. Всі разом (або групами у сусідніх могил) їли, пили. Коли випивали, примовляли: «Христос воскрес, дай Боже щастя, здоров'я і всякого добра, а померлим дай Бог царство небесне, легко лежати і землю тримати». Обов'язково пригощають старців, жебраків. Вірять, що всі що роздав, буде лежать перед душею померлого. Залишки страв залишають на могилах.